Żoliborz
dzielnica z klimatem
Apartamenty Żoliborz
Warszawiak? Nie, Żoliborzanin! To żartobliwe powiedzenie chętnie powtarzane przez mieszkańców dzielnicy podkreśla wyjątkowość Żoliborza. Dzielnicy, która choć powstała stosunkowo niedawno, uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy.
Jolie bord, piękny brzeg – tak miała powiedzieć królowa Marysieńka, gdy zobaczyła ogrody położone na skarpie i otaczające królewski pałacyk. Później, już w XX-leciu międzywojennym pojawili się ludzie, którzy postanowili, że brzeg będzie nie tylko piękny, ale też funkcjonalny i pożyteczny. W pobliżu złowrogiej carskiej cytadeli miało powstać osiedle zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trenami urbanistycznymi. W przeciwieństwie do ciasnych, ciemnych i pozbawionych kanalizacji kamienic Śródmieścia Żoliborz oferował jasne, proste i nowoczesne domy, mieszkania z łazienkami, a do tego pełną infrastrukturę – od wspólnej kotłowni i łaźni, poprzez przedszkole aż po spółdzielczy sklep. To dla robotników. Nieopodal zaczęły wyrastać skromne wille dla dziennikarzy i urzędników i bardziej okazałe dla wojskowej elity. Tak powstał Żoliborz – dzielnica z klimatem, jaki trudno znaleźć w innych częściach miasta. Dlatego zakup mieszkania lub wynajem na Żoliborzu budzi coraz większe zainteresowanie.
Lokalizacja to atut Żoliborza
Żoliborz położony jest nad Wisłą na północ od Śródmieścia. Graniczy z Bielanami, Bemowem oraz Wolą. Lokalizacja to jeden z największych atutów tej dzielnicy. Dzięki stacjom metra Marymont, Plac Wilsona oraz Dworzec Gdański Żoliborz jest znakomicie skomunikowany z centrum miasta – dojazd zajmuje zaledwie 12 minut. Autobusy i tramwaje pozwalają szybko dostać się do dowolnej części Warszawy. Także dojazd na lotnisko nie stanowi problemu. Cykliści docenią dobrze zaprojektowaną sieć ścieżek rowerowych połączoną z trasą prowadzoną wybrzeżem wiślanym.
Zielny Żoliborz
Żoliborz to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Park otaczający cytadelę sąsiaduje z Parkiem Żeromskiego położonym przy placu Wilsona. Do odpoczynku zachęca też park Kaskada położony przy granicy z Bielanami oraz pobliskie Sady Żoliborskie. Zieleń ciągnie się również szerokim pasem na wybrzeżu Wisły oraz w jej starorzeczu, gdzie zaprojektowano park Kępa Potocka. Wszystkie te tereny są zadbane i zaaranżowane tak, by sprzyjały rekreacji. Rodziny z dziećmi doceniają nowoczesne place zabaw w parkach, młodzież korzysta z popularnych sportów miejskich: grają w boule, balansują na slackline, jeżdżą na longobardach. Na Kępie Potockiej można pływać kajakiem po kanałku.
W żoliborskich parkach nie brakuje kawiarni, letnich ogródków i restauracji. Moda na tę dzielnicę sprawiła, że co kilka tygodni otwierają się tu nowe lokale. Coś dla siebie znajdą miłośnicy burgerów, rzemieślniczego piwa czy jedzenia wegańskiego. Większość przyciąga swobodną, niewymuszoną atmosferą, która kojarzyć się może z modnymi dzielnicami Berlina.
Jak się żyje na Żoliborzu?
Wielu Żoliborzan podkreśla, że gdyby nie konieczność pracy w innej dzielnicy mogliby przez wiele dni nie opuszczać swoich okolic. Rzeczywiście, Żoliborz oferuje swoim mieszkańcom wszystko, co potrzebne do komfortowego życia. Rodziny z dziećmi cenią bliskość dobrej jakości placówek edukacyjnych takich jak liceum im. Stanisława Witkiewicza czy liceum i gimnazjum im. Stefanii Sempołowskiej z nauczaniem dwujęzycznym z językiem francuskim. Na Żoliborzu mieści się też prywatne Gimnazjum i Liceum Sióstr Nazaretanek.
Żoliborzanie mają do dyspozycji duże centrum handlowe Arkadia z kinem wielosalowym. Miłośnicy bardziej kameralnych kin mogą skorzystać z oferty kina Wisła lub studyjnego kina Elektronik. Oferta kulturalna to także Teatr Komedia. W położonym przy placu Wilsona forcie odbywają się imprezy plenerowe, wystawy i koncerty. Silna lokalna społeczność organizuje także Dni Żoliborza, plenerowe retro potańcówki, targi rękodzieła i zdrowej żywności, jarmarki świąteczne. Na Żoliborzu zawsze się coś dzieje!
Gdzie mieszkać na Żoliborzu?
Żoliborz to dzielnica wewnętrznie zróżnicowana, co przekłada się na zróżnicowanie rynku nieruchomości. Kto chciałby kupić mieszkanie na Żoliborzu ma wiele możliwości: przedwojenna kamienica, blok, willa, przestronny penthouse lub jeden z nowo wybudowanych apartamentowców. Żoliborskie wille rzadko trafiają na rynek, jest to też oferta dla najzamożniejszych nabywców. Jednorodzinny, przedwojenny dom na Żoliborzu wyceniany jest na kilka milionów złotych. Jest to jednak znakomita inwestycja na wynajem. Domami na Żoliborzu zainteresowane są zarówno firmy szukające prestiżowej, ale spokojnej lokalizacji, jak i dyplomaci czy biznesmeni, którzy chcą zamieszkać w otoczeniu sław polskiej kultury i sztuki.
Ciekawą ofertą zarówno jeśli chodzi o zakup jak i wynajem są przestronne mieszkania w kamienicach na Żoliborzu, ale także niewielkie mieszkania w tzw. Koloniach, jak nazywane są części przedwojennego kompleksu urbanistycznego. Nieruchomości ostatniego typu budzą zainteresowanie szczególnie wśród młodych przedsiębiorców i artystów, którzy nie szukają dużego metrażu, natomiast cenią modernistyczne dziedzictwo oraz lokalizację.
Nowe inwestycje obejmują przede wszystkim tzw. Żoliborz Przemysłowy położony przy granicy ze Śródmieściem. Niegdyś fabryczna część dzielnicy dziś jest atrakcyjnym terenem dla inwestorów. Osiedle Żoliborz Artystyczny inspirowany jest modernistycznymi korzeniami Starego Żoliborza. To nieco ponad 300 mieszkań o zróżnicowanym metrażu i standardzie wykończenia. Cechą wyróżniającą jest umieszczenie w przestrzeni wspólnej elementów sztuki nowoczesnej.
Na szczególną uwagę zasługuje osiedle Mickiewicza I, które zlokalizowane jest na pograniczu Bielan i Żoliborza. Osiedle to jako pierwsze w Polsce ubiega się o certyfikat BREEAM, przyznawany inwestycjom przyjaznym dla środowiska. Jednym z elementów ocenianych przy przyznawaniu certyfikatu jest włączenie zieleni w projekt osiedla. Inwestor firma Skanska planuje ogrody-labirynty, karmniki i tereny rekreacyjne dla osób w każdym wieku, w tym ekologiczny, drewniany plac zabaw dla najmłodszych.