Śródmieście
tu bije serce Warszawy
Apartamenty Śródmieście
Śródmieście to samo centrum Warszawy. Dzielnica pełna sprzeczności: Pałac Kultury tuż obok nowoczesnego centrum handlowego, zabytkowe wille sąsiadujące z socrealistycznym monumentalizmem, modne bulwary nad Wisłą, zabytkowe Stare Miasto i drapacze chmur. To tu bije serce miasta!
Śródmieście budzi skrajne emocje – jedni kochają centrum stolicy, inni go nie cierpią. Ale jedno jest pewne – nie da się poznać Warszawy, nie poznając Śródmieścia.
Śródmieście – dzielnica, która nigdy nie zasypia
Trudno o bardziej zróżnicowaną dzielnicę Warszawy niż Śródmieście. Rozciąga się nad Wisłą pomiędzy Mokotowem a Żoliborzem, sąsiaduje z Wolą i Ochotą. Największą zaletą Śródmieścia jest centralne położenie. Stąd jest wszędzie blisko, bez problemu można dostać się nawet w najodleglejsze punkty stolicy. W Śródmieściu krzyżują się dwie linie metra. Mieszkańcy doceniają też bliskość podmiejskiej linii kolejowej, która pozwala na szybką podróż bez względu na uliczne korki.
Śródmieście wyróżnia się znakomitą infrastrukturą. Rodziny z dziećmi docenią szeroki wybór placówek edukacyjnych. To właśnie w Śródmieściu znajduje się prestiżowe Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, a także dwa najlepsze licea niepubliczne: Na Bednarskiej oraz Na Nowowiejskiej. Działa tam jedyne w Warszawie publiczne przedszkole bazujące na pedagogice waldorfskiej. Na terenie Śródmieścia znajduje się również kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego.
W Śródmieściu, tuż przy Dworcu Centralnym, usytuowane jest centrum handlowe Złote Tarasy wraz z kinem i częścią restauracyjną. Miłośnicy bardziej ekskluzywnych zakupów mogą odwiedzić prestiżowy dom handlowy Vitkac lub butik multibrandowy przy ulicy Mysiej. To właśnie Śródmieście wybierają na lokalizację swoich butików najsłynniejsze światowe marki.
Śródmieście tętni życiem przez całą dobę, to tu najszybciej widoczne są nowe trendy w klubach, barach i restauracjach. Rozrywkowym centrum Śródmieścia jest Plac Zbawiciela, który bez żadnej przesady można nazwać kultowym – to miejsce opisywane w zagranicznych przewodnikach po Warszawie. W Śródmieściu można też korzystać z bogatej oferty teatrów i kin, w tym kin studyjnych, z ambitnym repertuarem i licznymi festiwalami filmowymi.
Krótki przewodnik dla szukających nieruchomości w Śródmieściu
Stare Miasto i Nowe Miasto to najstarsza, zabytkowa część śródmieścia. Kamienice w większości odbudowano po wojnie, ale zachowało się wiele z oryginalnej tkanki miejskiej. Znajdują się tutaj przede wszystkim mieszkania w kamienicach – przestronne, o tradycyjnym układzie uwzględniającym życie zamożnej rodziny ze służbą. Część lokali podzielono na mniejsze – powstały mieszkania niewielkie, ale wysokie, o oryginalnym rozkładzie. Zakup mieszkania na Starym Mieście to dobra inwestycja dla tych, którzy planują krótkoterminowy wynajem dla turystów lub stworzenie hostelu. Najmem na Starym Mieście są również zainteresowane firmy szukające prestiżowej lokalizacji na biuro.
Powiśle to obecnie jedna z najmodniejszych części Warszawy, która wyjątkowo szybko się rozwija, budząc duże zainteresowanie deweloperów budujących mieszkania o podwyższonym standardzie. Uwagę zwraca zaprojektowane przez pracownię Kuryłowicz & Associates osiedle Nowe Powiśle usytuowane nad Wisłą, w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej. Ta sama pracownia stoi za projektem inwestycji Apartamenty Na Powiślu, obejmującej kompleks pięciu luksusowych kamienic w rejonie ulicy Kruczkowskiego.
Centrum Warszawy to serce stolicy. Nieruchomości w tej części miasta to mieszanka przedwojennych kamienic, powojennej architektury socrealistycznej oraz współczesnych, nowoczesnych budowli, w tym drapaczy chmur otaczających Pałac Kultury. Mieszkanie w kamienicy zainteresuje tych, którzy cenią duże przestrzenie i oryginalny klimat, a ponadto chcą na co dzień czuć rytm miasta. Mieszkanie w kamienicy w centrum Warszawy to dobra inwestycja, bo istnieje duże zainteresowanie najmem w tej lokalizacji. Na szczególną uwagę zasługują kamienice rewitalizowane, takie jak Hoża 50. Inwestorzy zamieniają je w nowoczesne apartamentowce, zachowując historyczną fasadę i wystrój. Nadbudowa ostatniego piętra, tak jak w inwestycji Poznańska 16, pozwala uzyskać apartament o wysokości 5 metrów.
W centrum znajdują się najbardziej prestiżowe apartamenty w Polsce. To między innymi słynna Złota 44 – wieżowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda. W budynku znajduje się największy w Polsce prywatny basen przeznaczony dla mieszkańców. Centrum to też miejsce, w którym warto szukać nieruchomości pod wynajem dla firm.
Ujazdów to sąsiadująca z Powiślem zielona część Śródmieścia. Największą atrakcją jest kolonia tzw. Domków Fińskich, dziś będąca ośrodkiem kulturalnym i centrum miejskich inicjatyw. Na Ujazdowie znajdują się wille oraz kamienice z przestronnymi mieszkaniami, które chętnie wybierane są jako siedziby zagranicznych firm. Mieszkania na Ujazdowie chętniej wynajmują pobliskie ambasady dla swoich pracowników.